Metalizace, šopování, zinkování

Zinkování respektive metalizace je natavení korozně odolného materiálu na předem otryskaný povrch železa nebo oceli. V acetylénovém plameni je roztaven drát ušlechtilého kovu nebo slitiny a pomocí tlakového vzduchu je stříkáním je nanesen na předem otryskaný povrch, kde vytvoří jednolitou vrstvu v síle povrchu od 50 µm výše. Vytvořená vrstva nekorodujícího kovu na povrchu železa brání vzniku koroze oceli a několikanásobně prodlužuje životnost takto upravovaných celků (mosty, konstrukce).

Tato metoda se nazývá žárová metalizace, šopování, zinkování apod.

Využití

  • mohutné ocelové konstrukce
  • rámy pro nákladní automobily a přívěsy
  • drobné předměty od maloodběratelů

Protože se zinkování a ostatní formy metalizace provádějí ručně, nejsou rozměrově omezeny rozměry dílů, které mají být pokoveny. Samozřejmostí je provedení zinkování v naší provozovně i na místě požadovaném zákazníkem.

Druhy pokovení

Na otryskaný povrch oceli lze aplikovat metalizační vrstvu v rozmezí 30 - 350 mikronů. Lze kombinovat jednotlivé uvedené kovy a slitiny.

Zinek - je používán na běžnou ochranu ocelových povrchů, při užití v chemickém průmyslu je doporučen vrchní nátěr. Čistota používaného Zn drátu je 99,995%

Hliník - více odolává kyselému prostředí. Vhodný do vyšších teplot do 600 oC (např. výfuky). Čistota používaného Al drátu je 99,5%.

Zinacor - je slitina zinku (85%) + hliníku (15%) používaná pro mimořádně vhodnou kombinaci zinku a hliníku a spojení dobrých vlastností obou kovů. Mírné mapování po aplikaci není funkční závada

Ukázka realizací